News

Niemcy wycofują chińskich gigantów telekomunikacyjnych z sieci 5G

Berlin stara się zmniejszyć swoją zależność gospodarczą od Chin. (Reprezentatywne)

Berlin:

Niemcy poinformowały w czwartek, że w najbliższych latach zamierzają stopniowo wycofywać ze swoich sieci 5G podzespoły pochodzące od chińskich gigantów telekomunikacyjnych Huawei i ZTE ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych, najpóźniej do końca 2026 roku części pochodzące od tych firm nie będą już wykorzystywane w „podstawowych” sieciach komórkowych 5G.

W zakresie infrastruktury dostępowej i transmisyjnej 5G systemy firm telekomunikacyjnych muszą zostać wymienione do końca 2029 roku.

„Chronimy centralny układ nerwowy Niemiec jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, a także chronimy komunikację obywateli, firm i państwa” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.

„Musimy ograniczyć ryzyko bezpieczeństwa i, w przeciwieństwie do przeszłości, unikać jednostronnych zależności”.

Ministerstwo poinformowało, że sieci 5G stanowią część „krytycznej infrastruktury” Niemiec i są ważne dla funkcjonowania wielu sektorów, od ochrony zdrowia po transport i energetykę.

Chiny i Niemcy, które zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce na świecie, od dawna utrzymują bliskie powiązania gospodarcze.

Jednak Berlin stara się ograniczyć zależność gospodarczą od Chin, szczególnie od czasu wojny na Ukrainie i późniejszego kryzysu energetycznego, które ujawniły nadmierne uzależnienie od Rosji.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button