News

Pożar wybuchł w katedrze w Rouen we Francji w trakcie prac renowacyjnych

Pomnik „jest obecnie poddawany pracom restauracyjnym”

Rouen:

W czwartek wybuchł pożar na iglicy katedry w mieście Rouen na północy Francji, poinformował burmistrz tego miasta i opublikował zdjęcie słupa dymu unoszącego się z gotyckiego zabytku.

„Na razie nie wiadomo, skąd wziął się pożar” – napisał burmistrz Nicolas Mayer-Rossignol na portalu X, dodając, że „zmobilizowano wszystkie zasoby publiczne” do walki z pożarem.

Lokalna straż pożarna SDIS76 podała, że ​​alarm podniesiono około południa (godz. 10:00 GMT) i że na miejscu zdarzenia znajdowały się 33 pojazdy i 63 strażaków.

„Pożar wybuchł na szczycie iglicy, która nie jest wykonana z drewna, lecz z metalu” – poinformowała AFP prefektura departamentu Seine-Maritime.

Jak dodano, pomnik „przechodzi obecnie prace renowacyjne”.

Początkowo nie było jasne, czy drewniana konstrukcja iglicy uległa pożarowi.

Pożar drewnianej konstrukcji dachu był przyczyną ogromnych zniszczeń, jakie w 2019 r. dotknęły słynną na całym świecie katedrę Notre Dame w Paryżu. Naprawa tej budowli dopiero teraz dobiega końca.

Prefektura poinformowała, że ​​katedra Matki Bożej Wniebowziętej została ewakuowana i ustanowiono strefę bezpieczeństwa.

Ludzie powinni „trzymać się z daleka, aby umożliwić służbom ratunkowym pracę” – dodano.

Jak podaje strona internetowa katedry, jej budowa rozpoczęła się w XII wieku i trwała kilka stuleci, zanim katedra osiągnęła obecną formę.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button