News

„Przyszłość nie mogłaby być jaśniejsza”: Sunita Williams o wysyłaniu Indian w kosmos przez USA

Sunita Williams jest obecnie uwięziona na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Pochodzenie indyjskie Sunity Williams powiedziała, że ​​nie może się doczekać spotkania z indyjskimi astronautami, którzy polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) pracuje nad wspólnym projektem z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), którego celem jest wysłanie Indyjski astronauta w kosmos. Z czterech astronautów wybranych przez Indie, dwóch zostanie wysłanych do NASA na szkolenie, a jeden z nich zostanie wybrany do misji kosmicznej, Szef ISRO, dr S. Somanath, powiedział NDTV w zeszłym miesiącu.

Obie agencje kosmiczne współpracowały również przy projekcie NISAR (NASA ISRO Synthetic Aperture Radar), wspólnej misji obserwacji Ziemi.

„Indie i USA odniosły wiele sukcesów, współpracując przy eksploracji gwiazd. A nasza wspólna przyszłość nie mogłaby być jaśniejsza” – powiedziała Sunita Williams w swoim przesłaniu wideo do ambasady USA w Delhi w Dniu Niepodległości Ameryki z ISS, która krąży około 400 kilometrów nad Ziemią.

Obecnie utknęła na ISS z powodu problemów Boeing Starliner przez prawie miesiąc.

„NASA i ISRO kontynuują prace nad uruchomieniem sondy NISAR, która zostanie wystrzelona z Indii w tym roku i będzie mierzyć zmiany zachodzące na powierzchni naszej planety” – dodała.

„Po powrocie na Ziemię z niecierpliwością czekamy na spotkanie z indyjskimi astronautami szkolącymi się w Johnson Space Center NASA w Houston w Teksasie. Nasze partnerstwo z Indiami i krajami na całym świecie pomoże ludzkości zwiększyć zasięg nieba” – dodał Williams.

Dołączyły do ​​niej inne astronautki Tracy C. Dyson i Jeanette J. Epps.

NASA wyszkoli 2 Hindusów i wyśle ​​jednego z nich w kosmos

Prace ISRO mające na celu wysłanie astronauty w kosmos w ramach wspólnego projektu z NASA przebiegają zgodnie z planem, powiedział 29 czerwca w ekskluzywnym wywiadzie dla NDTV szef indyjskiej agencji kosmicznej dr S. Somanath.

Dodał, że spośród czterech astronautów wybranych przez Indie, dwóch zostanie wysłanych na szkolenie do Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), a jeden z nich zostanie wybrany do misji kosmicznej.

„Podobnie, pozostała dwójka również otrzyma szkolenie innego rodzaju… Tak więc wszyscy czterej przejdą przez pewne poziomy szkolenia w ramach tego programu. Wielu inżynierów zostanie również przeszkolonych przez NASA w zakresie innych aspektów lotów kosmicznych” – powiedział dr Somanath.

Dodał, że ostatecznym celem ISRO są załogowe loty kosmiczne i wnioski wyciągnięte z całego programu realizowanego we współpracy z NASA zostaną wykorzystane w doświadczeniach indyjskiej agencji kosmicznej w zakresie wysyłania ludzi w kosmos.

„Kiedy otrzymamy taką możliwość, jeśli głowa państwa będzie chciała polecieć w kosmos, na przykład, musi to zrobić naszym pojazdem, z naszej ziemi. Poczekam, aż nasz Gaganyaan będzie gotowy, udowodni, że jest do tego wykwalifikowany” – powiedział szef ISRO NDTV, gdy zapytano go, czy kluczowi przywódcy będą uprawnieni do lotu w kosmos w odległej przyszłości.Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button