News

Rosja ostrzega, że ​​„odstraszy” NATO, gdy zbliży się ono do jej granic

Kreml twierdzi, że planowane przez USA rozmieszczenie rakiet dalekiego zasięgu w Niemczech i inne działania stanowią „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Rosja oświadczyła, że ​​będzie „przeciwdziałać” rozbudowie infrastruktury NATO w Europie, twierdząc, że sojusz wojskowy „nieustannie i stopniowo przesuwa się w kierunku” jej granic, w obliczu eskalacji napięć związanych z wojną na Ukrainie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w czwartek, że Rosja przyjęła do wiadomości decyzje podjęte przez przywódców NATO na szczycie w Waszyngtonie w tym tygodniu, dotyczące „stworzenia oddzielnych węzłów logistycznych w miastach nad Morzem Czarnym” i otwarcia „dodatkowych obiektów w Europie”.

„To bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego naszego kraju. Wszystko to będzie wymagało od nas podjęcia przemyślanych, skoordynowanych, skutecznych odpowiedzi, aby odstraszyć NATO, przeciwdziałać NATO” – powiedział.

Jego uwagi padły dzień po tym, jak Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły na szczycie, że USA rozpoczną „epizodyczne rozmieszczanie” pocisków dalekiego zasięgu – w tym pocisków ziemia-powietrze SM-6, pocisków manewrujących Tomahawk i broni hipersonicznej – w Niemczech od 2026 roku.

Tego samego dnia NATO poinformowało, że nowa amerykańska baza obrony powietrznej w północnej Polsce, której zadaniem będzie wykrywanie i przechwytywanie ataków rakiet balistycznych w ramach szerszej tarczy przeciwrakietowej NATO, jest gotowa do podjęcia misji.

NATO „ponownie bardzo wyraźnie potwierdziło swoją istotę. Jest to sojusz stworzony w epoce konfrontacji w celu utrzymania konfrontacji”, powiedział Pieskow.

W zeszłym miesiącu prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja powinna wznowić produkcję pocisków średniego i krótszego zasięgu, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, a następnie rozważyć, gdzie je rozmieścić, po tym jak Stany Zjednoczone dostarczyły podobne pociski do Europy i Azji.

Wcześniej mówił o porozumieniu w sprawie nierozmieszczania takich pocisków w rosyjskiej bałtyckiej enklawie Kaliningrad, ale dodał, że Stany Zjednoczone wznowiły ich produkcję, przewiozły je do Danii na ćwiczenia, a także na Filipiny.

Rakiety wystrzeliwane z ziemi o zasięgu przekraczającym 500 km (310 mil) zostały zakazane na mocy Traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), podpisanego przez ówczesny Związek Radziecki i USA w 1987 r., ale Stany Zjednoczone wycofały się z traktatu w 2019 r., twierdząc, że Rosja łamie jego postanowienia.

Przemawiając na marginesie szczytu NATO, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek, że jakakolwiek możliwość bezpośredniej konfrontacji między Rosją a NATO jest „niepokojąca” i że należy „świadomie unikać” wszelkich kroków w tym kierunku.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w czwartek, że jego wojska „wyzwoliły” wieś Woschod, położoną około 30 km (20 mil) na północny zachód od Doniecka, stolicy wschodniego obwodu donieckiego, który Moskwa twierdzi, że został zaanektowany.

Ukraina, która pragnie otrzymać większe dostawy broni, która pomoże jej słabo uzbrojonym i słabo wyposażonym wojskom przeciwstawić się naciskom ze strony Rosji, twierdzi, że w regionie toczą się najzaciętsze walki na całej linii frontu.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button