News

„Sprawy idą w dobrym kierunku”: USA o rozmowach o zawieszeniu broni w Strefie Gazy

Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że niemal cała 2,3-milionowa populacja kraju została przesiedlona.

WASZYNGTON:

Stany Zjednoczone są „ostrożnie optymistyczne” co do rozmów o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, powiedział w środę CNN rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby, dodając, że różnice między obiema stronami mogą zostać zmniejszone.

Kluczowe cytaty

„Jesteśmy ostrożnie optymistyczni i wierzymy, że sprawy idą w dobrym kierunku” – powiedział Kirby, zapytany, czy porozumienie o zawieszeniu broni jest już bliskie.

„Pomiędzy obiema stronami wciąż istnieją luki. Wierzymy, że te luki można zmniejszyć, i to właśnie próbują teraz zrobić Brett McGurk i dyrektor CIA Bill Burns” – dodał.

DLACZEGO TO WAŻNE

Prezydent Joe Biden pod koniec maja przedstawił propozycję trzech etapów, których celem jest osiągnięcie zawieszenia broni, uwolnienie zakładników w Strefie Gazy i palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael, wycofanie się Izraela z Strefy Gazy i odbudowa nadmorskiej enklawy.

Burns i wysłannik USA na Bliski Wschód McGurk uczestniczą w spotkaniu z regionalnymi odpowiednikami w sprawie zawieszenia broni.

KONTEKST

Hamas zaakceptował kluczową część planu USA, rezygnując z żądania, aby Izrael najpierw zobowiązał się do trwałego zawieszenia broni przed podpisaniem porozumienia.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nalegał, że umowa nie może uniemożliwić Izraelowi wznowienia walk, dopóki nie zostaną osiągnięte cele wojenne. Na początku wojny obiecał unicestwić Hamas.

Netanjahu powiedział w środę McGurkowi, że jest zdecydowany doprowadzić do zawarcia porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, pod warunkiem że przestrzegane będą granice wyznaczone przez Izrael – poinformowało jego biuro.

Ostatni rozlew krwi w trwającym od dziesięcioleci konflikcie izraelsko-palestyńskim miał miejsce 7 października, kiedy bojownicy dowodzeni przez Hamas, który kontrolował Gazę, zaatakowali południowy Izrael. Zabili 1200 osób i wzięli około 250 zakładników, według danych izraelskich.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że od tego czasu w wyniku izraelskiego ataku na nadmorską enklawę zginęło ponad 38 tys. Palestyńczyków, co spowodowało przesiedlenie niemal całej 2,3-milionowej populacji, kryzys głodu oraz oskarżenia o ludobójstwo, które Izrael zaprzecza.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button