News

Sztuczna inteligencja stworzyła świecącą cząsteczkę białka podobną do tej występującej w meduzie

Firma stworzyła zielone białko fluorescencyjne, wykorzystując swój model AI (obraz reprezentacyjny)

Nowe Delhi:

Nowojorska firma badawcza zajmująca się sztuczną inteligencją i skupiająca się na biotechnologii wygenerowała nowe białko, wykorzystując model języka białek (ProLLMs), który działa w oparciu o podobną architekturę transformatora jak ChatGPT.

EvolutionaryScale zaprezentowało pierwszą w swoim rodzaju generowaną przez AI nową cząsteczkę białka, która świeci – naśladując bioluminescencję cząsteczki meduzy zwanej zielonym białkiem fluorescencyjnym – 25 czerwca. Nowa sekwencja białka znacząco różni się (mniej niż 60 procent podobieństwa) od naturalnego białka: różnica ta została określona przez firmę jako możliwa „ponad 500 milionów lat (naturalnej) ewolucji”.

Aby tego dokonać, firma wykorzystała swój pionierski model języka sztucznej inteligencji o nazwie EvolutionaryScale Model-3 (ESM3) i pozyskała 142 miliony dolarów w rundzie finansowania zalążkowego, w tym inwestycje od takich gigantów branży, jak Nvidia i Amazon.

ESM3 różni się od ChatGPT, ponieważ jest trenowany na parametrach (zmiennych wewnętrznych) trzech podstawowych biologicznych właściwości białek – sekwencji, struktury i funkcji. Model został wytrenowany na 98 miliardach parametrów, co czyni go największym biologicznym modelem AI do tej pory.

EvolutionaryScale nazywa to „modelem trenowanym w całej ewolucji”. Zestaw treningowy obejmował 2,78 miliarda naturalnych białek, począwszy od „lasów deszczowych Amazonii, przez głębiny oceanów, aż po ekstremalne środowiska, takie jak kominy hydrotermalne, i mikroby w garści gleby”.

ESM3 pozwala użytkownikom generować białka, używając monitów z częściowymi informacjami (słowa kluczowe sekwencji, struktury i funkcji) i iterując model, aby tworzyć przewidywania, aż cała sekwencja zostanie ukończona. Model jest przeznaczony przede wszystkim dla naukowców i daje im bezprecedensową kontrolę nad procesem generowania białek.

EvolutionaryScale twierdzi, że ich celem jest uczynienie biologii programowalną. „ESM3 robi krok w przyszłość, w której AI jest narzędziem do projektowania biologii od podstaw w taki sam sposób, w jaki projektujemy struktury, maszyny i mikrochipy oraz piszemy programy komputerowe” — czytamy na stronie internetowej firmy.

Zastosowanie tej technologii może doprowadzić do przełomu w wielu dziedzinach, takich jak odkrywanie i rozwój leków, badania biomedyczne, a także zrównoważony rozwój – przykładem tego jest projekt EvolutionaryScale, który zaprezentował prototyp białka zdolnego do rozkładu odpadów plastikowych.

Możliwości są nieograniczone, ponieważ każda komórka w każdym organizmie zawiera rybosomy (kompleksy białkowe, które odpowiadają za syntezę białek). Pojawiły się jednak również obawy, że sztuczna inteligencja może być niewłaściwie wykorzystywana do tworzenia broni biologicznej.

Naukowcy podjęli proaktywne działania i w marcu opracowali „Wartości społeczności, zasady przewodnie i zobowiązania dotyczące odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji w projektowaniu białek”, starając się pokierować rozwojem w tej dziedzinie, aby poprawić los ludzkości.

EvolutionaryScale zostało również pochwalone przez ekspertów za udostępnienie mniejszej wersji open-source, z której inni mogą korzystać bezpłatnie. Kompletny model na dużą skalę nie został wydany, chociaż proces szkolenia został upubliczniony, w celu zachowania przejrzystości i swobodnego udostępniania technologii.Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button