News

Tajwan twierdzi, że wykryto rekordową liczbę chińskich samolotów bojowych podczas szczytu NATO

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że 56 chińskich samolotów przekroczyło wrażliwą linię środkową podczas prowadzonych przez Pekin ćwiczeń wojskowych.

Tajwan oświadczył, że obserwuje poczynania chińskiego wojska. Władze wykryły w tym roku w pobliżu wyspy największą liczbę chińskich samolotów bojowych w ciągu 24 godzin, gdyż Pekin prowadzi ćwiczenia zbiegające się ze szczytem NATO w Waszyngtonie.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało w oświadczeniu z czwartku, że „do godziny 6 rano wykryto 66 samolotów PLA i siedem statków PLAN operujących wokół Tajwanu [22:00 GMT Wednesday] Dzisiaj”.

Według ministerstwa 56 z nich przekroczyło wrażliwą linię środkową, która przecina wąski, 180-kilometrowy (112-milowy) szlak wodny oddzielający samorządną wyspę od kontynentalnych Chin.

Ministerstwo Obrony Tajwanu opublikowało również dwa zdjęcia chińskiego myśliwca J-16 i bombowca H-6 zdolnego przenosić broń jądrową, które, jak podano, zostały zrobione niedawno.

„Wojsko ma szczegółowe informacje na temat działań na morzach i wodach wokół Cieśniny Tajwańskiej, w tym na temat samolotów i statków chińskich komunistów” – powiedział rzecznik ministerstwa Sun Li-fang.

W środę tajwańscy urzędnicy ogłosili, że chiński lotniskowiec Shandong przeleciał w pobliżu Filipin w drodze na ćwiczenia wojskowe na Pacyfiku.

Filipińskie wojsko poinformowało, że otrzymało doniesienia o chińsko-rosyjskich ćwiczeniach na Morzu Filipińskim, nieodnoszące się bezpośrednio do prowincji Szantung.

Tajwan, który Pekin uważa za część swojego terytorium, skarży się na gwałtowny wzrost chińskiej aktywności militarnej w ostatnich latach. Pekin chce bowiem wywrzeć presję na rząd Demokratycznej Partii Postępowej, który opowiada się za wzmocnieniem tożsamości Tajwanu i zacieśnieniem relacji ze społecznością międzynarodową.

Pekin nazwał prezydenta Tajwanu Williama Lai Ching-te „niebezpiecznym separatystą” i stwierdził, że wyspa powinna zostać „ponownie zjednoczona” z Chinami kontynentalnymi siłą, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W komunikacie opublikowanym w środę przywódcy NATO stwierdzili, że Chiny odegrały rolę „decydującego pomocnika” w wojnie Rosji z Ukrainą i stwarzają systemowe wyzwania dla Europy i jej bezpieczeństwa.

Rzecznik chińskiej misji przy Unii Europejskiej oskarżył NATO o „rozdmuchiwanie tzw. zagrożenia ze strony Chin” i stwierdził, że deklaracja jest pełna „oczywistych kłamstw i oszczerstw”.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button