News

Tajwan wykrył rekordowe 66 chińskich samolotów wokół wyspy w ciągu 24 godzin

Chiny w ostatnich latach nasiliły presję polityczną i militarną wokół Tajwanu. (Reprezentatywne)

Tajpej:

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że wykryło 66 chińskich samolotów wojskowych w ciągu 24 godzin wokół wyspy, co jest rekordem w tym roku. Miało to miejsce dzień po tym, jak poinformowano, że Pekin przeprowadza ćwiczenia na pobliskich wodach.

Chiny, które niemal codziennie utrzymują obecność militarną wokół Tajwanu, twierdzą, że ta samorządna wyspa jest częścią ich terytorium i oświadczyły, że nigdy nie zrezygnują ze stosowania siły w celu przejęcia nad nią kontroli.

Czwartkowy rekord padł dzień po tym, jak Tajpej zauważyło chińskie samoloty w pobliżu wyspy, które według władz zmierzały w kierunku zachodniego Pacyfiku na ćwiczenia z lotniskowcem Shandong, należącym do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

„Do godziny 6 rano (w środę 22:00 GMT) dziś wykryto 66 samolotów PLA i siedem statków PLAN operujących wokół Tajwanu” — poinformowało ministerstwo obrony w czwartkowym oświadczeniu, dodając, że „zareagowało odpowiednio”.

Pięćdziesiąt sześć chińskich samolotów przecięło delikatną linię środkową przecinającą Cieśninę Tajwańską – wąski, 180-kilometrowy (110-milowy) szlak wodny oddzielający wyspę od Chin.

Z opublikowanej ilustracji wynika, że ​​niektóre samoloty przelatywały w odległości 33 mil morskich (61 kilometrów) od południowego krańca Tajwanu.

Poprzedni rekord padł w maju, kiedy Pekin wysłał 62 samoloty wojskowe i 27 okrętów wojennych wokół Tajwanu.

Wydarzyło się to w trakcie gier wojennych, które Pekin rozpoczął tuż po inauguracji prezydenta Tajwanu Lai Ching-te, którego Pekin uważa za „niebezpiecznego separatystę”.

Ekspert ds. wojskowości Su Tzu-yun powiedział, że ostatni pokaz siły ze strony Chin był reakcją na ostatnie wydarzenia polityczne, w tym na spotkanie nowego ambasadora Waszyngtonu na Tajwanie z Lai w środę i wyrażenie przez niego poparcia dla Tajpej.

„Pekin wywiera presję na Tajwan, aby wyrazić swoje niezadowolenie z powodu wsparcia, jakim ten kraj się cieszy” – powiedział Su z tajwańskiego Instytutu Badań nad Obroną Narodową i Bezpieczeństwem.

Minister obrony Wellington Koo zauważył w środę, że rzeka Shandong nie przepłynęła „przez kanał Bashi”, obszar u południowego krańca Tajwanu, gdzie zazwyczaj przepływają chińskie statki w drodze na Ocean Spokojny.

Zamiast tego „popłynęła dalej na południe przez Kanał Balintang w kierunku zachodniego Pacyfiku” – powiedział, mając na myśli szlak wodny znajdujący się tuż na północ od filipińskiej wyspy Babuyan – około 250 kilometrów na południe od Bashi.

Sąsiednia Japonia potwierdziła we wtorek, że cztery okręty marynarki wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – w tym Shandong – płyną w odległości 520 kilometrów na południowy wschód od wyspy Miyako.

Szef filipińskich służb wojskowych poinformował, że otrzymał doniesienia o chińsko-rosyjskich ćwiczeniach na Morzu Filipińskim, ale nie skomentował bezpośrednio sytuacji w Szantungu.

„Wody objęte ograniczeniami”

Chiny w ostatnich latach nasiliły presję polityczną i militarną wokół Tajwanu, wysyłając rekordową liczbę samolotów odrzutowych, dronów i statków, a jednocześnie zaostrzając retorykę o „nieuniknionym” „zjednoczeniu”.

Lin Jian, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powtórzył w czwartek, że „Tajwan jest nieodłączną częścią terytorium Chin”.

„Determinacja i determinacja narodu chińskiego w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej są niezachwiane” – powiedział podczas regularnej konferencji prasowej.

Największa liczba samolotów kiedykolwiek widziana wokół Tajwanu miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy Pekin wysłał 103 samoloty bojowe i wojskowe.

Eksperci nazywają to „taktyką szarej strefy”, która nie prowadzi do jawnych działań wojennych, ale służy wyczerpaniu potencjału militarnego wyspy.

Lai wielokrotnie próbował nawiązać dialog z Chinami, lecz jego propozycje spotykały się z odmową.

Oprócz przeprowadzenia pokazu siły militarnej, Chiny w tym roku coraz częściej wysyłały okręty straży przybrzeżnej wokół wysp oddalonych od Tajwanu.

W czwartek cztery statki chińskiej straży przybrzeżnej „wpłynęły na wody (Tajwanu)” o godzinie 7 rano, poinformowała straż przybrzeżna Tajpej, dodając, że statki odpłynęły po dwóch godzinach.

Następnie o godzinie 10 rano cztery statki „ponownie wpłynęły na zamknięte wody Kinmen w kilku punktach, a nasze łodzie patrolowe natychmiast ruszyły, aby monitorować” i wypłynęły około południa.

„W tym roku liczba wtargnięć na wody kontrolowane przez nas osiągnęła 31” – powiedzieli.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button