News

Ukraina przejmuje statek towarowy przewożący „zrabowane” zboże dla Rosji

Statek pływający pod banderą Kamerunu rzekomo pracował dla Rosji, transportując ukraińskie zboże na Bliski Wschód.

Ukraina przejęła międzynarodowy frachtowiec, który rzekomo przewoził skradzione ukraińskie zboże z okupowanego przez Rosję Krymu.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek, że jej siły zatrzymały statek na Morzu Czarnym, w pobliżu obwodu odeskiego na Ukrainie, przejęły go i zatrzymały jego kapitana.

Statek pod banderą Kamerunu, Usko Mfu, pracował dla Rosji przy eksporcie zboża na Bliski Wschód, poinformowała SBU. Od zeszłego roku wielokrotnie cumował w krymskim porcie morskim Sewastopol, aby odebrać kilka ton „zrabowanych” produktów, czytamy w oświadczeniu.

Sewastopol jest ważnym węzłem wojskowym Rosji nad Morzem Czarnym.

Aby ukryć swoje ruchy, statek regularnie wyłączał swój lokalizator GPS i rejestrował fałszywe informacje o podróży.

Jego kapitan, obywatel Azerbejdżanu, może zostać skazany na karę do pięciu lat więzienia za naruszenie ograniczeń w podróżowaniu na okupowane przez Rosję terytoria Ukrainy.

Nie jest jasne, czy zarzuty zostaną postawione 12 innym członkom załogi spoza granic kraju, którzy według prokuratorów również znajdowali się na pokładzie statku w momencie jego zajęcia.

„Trwa śledztwo mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności przestępstwa i zidentyfikowanie innych osób zamieszanych w nielegalną działalność” – poinformowała SBU.

Walka o zasoby

W pierwszym roku inwazji w 2022 roku wojska rosyjskie zajęły duże obszary rolniczych regionów południowej Ukrainy, a Kijów oskarżył Rosję o kradzież i niszczenie zboża.

Ukraina obwinia również Rosję o wycofanie się z zawartego przy ONZ porozumienia w 2023 r., które umożliwiało Kijowowi bezpieczny transport zboża przez Morze Czarne, co spowodowało gwałtowny spadek eksportu żywności.

Od tego czasu Ukraina otworzyła nowe szlaki morskie, często biegnące wzdłuż wybrzeża, aby ominąć faktyczną blokadę Rosji, co pozwoliło jej na powrót eksportu zboża do poziomu sprzed wojny.

W maju Unia Europejska nałożyła „prohibicyjne” cła na import zboża z Rosji, próbując w ten sposób odciąć Moskwę od dochodów na wojnę z Ukrainą.

Komisarz UE ds. handlu powiedział, że środek ten „rozwiąże problem nielegalnego eksportu z Rosji skradzionego ukraińskiego zboża na rynki UE”.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button