News

USA ogłaszają sankcje wobec osadników izraelskich za przemoc na Zachodnim Brzegu

Środki podjęte przez Stany Zjednoczone wymierzone są w trzy osoby i pięć podmiotów Izraela w związku z przemocą na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Stany Zjednoczone ogłosiły nowe sankcje wobec kilku izraelskich osadników i powiązanych z nimi grup, oskarżając ich o udział w przemocy lub groźbach przemocy wobec ludności cywilnej, przejmowaniu mienia lub innych działaniach zagrażających bezpieczeństwu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Sankcje ogłoszone w czwartek przez Departament Stanu USA i Departament Skarbu wymierzone są w Izraelczyków: Isachara Manne'a, Reuta Bena Haima i Aviada Shlomo Sarida, a także w cztery nielegalne izraelskie osiedla: Manne Farm, Meitarim Farm, Hamahoch Farm i Neriya's Farm.

Stany Zjednoczone umieściły na czarnej liście również Lehavę, organizację parasolową zrzeszającą izraelskich osadników, którą opisano jako „największą brutalną organizację ekstremistyczną w Izraelu”, liczącą ponad 10 000 członków.

„Stany Zjednoczone pozostają głęboko zaniepokojone ekstremistyczną przemocą i niestabilnością na Zachodnim Brzegu, co podważa bezpieczeństwo samego Izraela” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller w oświadczeniu wydanym w czwartek.

„Zdecydowanie zachęcamy rząd Izraela do podjęcia natychmiastowych kroków w celu pociągnięcia tych osób i podmiotów do odpowiedzialności. W przypadku braku takich kroków będziemy nadal narzucać własne środki odpowiedzialności”.

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów podmiotów objętych sankcjami w jurysdykcjach USA i uniemożliwieniu Amerykanom prowadzenia z nimi interesów.

Lehava natychmiast skrytykowała decyzję USA i prezydenta Joe Bidena, mówiąc, że grupa nie zaprzestanie swoich działań.

„Środki Bidena nas nie odstraszą – będziemy nadal działać odważnie, aby ratować córki Izraela, ku wielkiemu rozczarowaniu Bidena i innych wrogów Izraela” – głosi oświadczenie.

UE już wcześniej w tym roku umieściła Lehavę na czarnej liście podmiotów, którym zamrożono aktywa i którym zakazano wydawania wiz za ataki na Palestyńczyków.

[Al Jazeera]

Na Zachodnim Brzegu, okupowanym przez Izrael od 1967 r., w ciągu ostatniego roku doszło do gwałtownego wzrostu przemocy, szczególnie po wybuchu wojny Izraela z Gazą w październiku.

Według władz palestyńskich, od tego czasu co najmniej 553 Palestyńczyków zostało zabitych przez siły izraelskie i osadników na tym terytorium, a 9510 zostało zatrzymanych.

Około 3 milionów Palestyńczyków mieszka na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, a ponad 500 000 Izraelczyków żyje w ponad 100 osiedlach na całym terytorium.

Na początku lipca izraelska organizacja pozarządowa Peace Now poinformowała, że ​​rząd Izraela zatwierdził budowę 5295 nowych mieszkań w licznych nielegalnych osiedlach na okupowanym Zachodnim Brzegu i uznał trzy nowe placówki osadnicze.

Rozszerzanie osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu, uznane za nielegalne na mocy prawa międzynarodowego, jest często podawane jako główna przeszkoda na drodze do osiągnięcia trwałego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami w ramach rozwiązania dwupaństwowego.

Mężczyzna idzie między samochodami spalonymi w ataku izraelskich osadników
Mężczyzna idzie między samochodami spalonymi w ataku izraelskich osadników w pobliżu Hawary na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, 27 lutego 2023 r. [Ammar Awad/Reuters]

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button