News

USA zapowiadają rozmieszczenie większej liczby rakiet dalekiego zasięgu w Niemczech

Londyn — Ten USA i Niemcy wspólnie ogłosili, że armia USA rozmieści więcej — i bardziej zaawansowanych — pocisków dalekiego zasięgu w Niemczech w 2026 r., plany te, jak twierdzą kraje, pokazują amerykańskie „zaangażowanie w NATO i jego wkład” w obronę europejską. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow przysiągł, że jego kraj odpowie, nazywając planowane rozmieszczenie „szkodliwym” dla bezpieczeństwa Rosji.

Nowe możliwości w Niemczech będą obejmować pociski SM-6, pociski manewrujące Tomahawk i nieokreśloną „rozwojową broń hipersoniczną”, stwierdziły rządy USA i Niemiec we wspólnym oświadczeniu. Powiedzieli, że rozmieszczenie w 2026 r. będzie „epizodyczne”, ale będzie częścią planowania „trwałego stacjonowania” w przyszłości.

„Bez nerwów, bez emocji, opracujemy przede wszystkim odpowiedź militarną na nowe zagrożenie” – powiedział dziennikarzom rosyjski przywódca Riabkow, według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

Przywódcy świata biorą udział w szczycie NATO w Waszyngtonie, DC
Prezydent Biden i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg witają kanclerza Niemiec Olafa Scholza na scenie przed zdjęciem grupowym podczas szczytu NATO 2024 10 lipca 2024 r. w Waszyngtonie, DC

Andrzej Harnik / Getty Images


Chociaż nie sprecyzował, na czym miałaby polegać ta odpowiedź militarna, Riabkow powiedział w komentarzu dla rosyjskiej telewizji, że wspólne działania USA i Niemiec nie zmuszą Rosji do „rozbrojenia” ani nie wywołają „kosztownego wyścigu zbrojeń”.

Oświadczenie USA i Niemiec pojawiło się drugiego dnia 75. rocznica szczytu NATO w Waszyngtonie, gdzie 32 członków sojuszu formalnie ogłosiło Ukrainę – wciąż próbując odeprzeć pełnoskalową inwazję rozpoczętą przez Rosję w 2022 r. – „nieodwracalna droga” do członkostwa w sojuszu.

Ustępujący Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Ukraina dołączy do sojuszu tylko wtedy, „gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i spełnione zostaną warunki”, nawiązując do systemowych reform, których wdrożenia państwa członkowskie oczekują od Ukrainy.

Baza lotnicza USA Spangdahlem
Żołnierz Sił Powietrznych USA opuszcza siedzibę 52. Skrzydła Myśliwskiego w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech, 23 maja 2024 r.

Harald Tittel/dpa przez Getty Images


Rosja stanowczo sprzeciwia się ekspansji NATO na wschód i jako powód trwających ataków na ten kraj podaje aspiracje Ukrainy związane z przystąpieniem do sojuszu.

W oświadczeniu NATO napisano, że sojusz „nie dąży do konfrontacji i nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Nadal jesteśmy gotowi utrzymywać kanały komunikacji z Moskwą, aby ograniczyć ryzyko i zapobiec eskalacji”.

Ale deklarowanie Przyszłość Ukrainy jako członka NATO „nieodwracalne” w środę wystarczyło, aby wywołać ostrzeżenie ze strony zastępcy przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji i byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który opublikował w mediach społecznościowych, że jego kraj „musi zrobić wszystko, aby zapewnić, że „nieodwracalna droga” Ukrainy do NATO zakończy się albo zniknięciem Ukrainy, albo zniknięciem NATO. Albo jeszcze lepiej, jednym i drugim”.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button