News

Wielkie zwycięstwo plemion amazońskich w walce o kredyty węglowe w Kolumbii

Korporacje kupują kredyty węglowe w celu zrekompensowania emisji gazów cieplarnianych. (Plik)

Bogota:

Trybunał Konstytucyjny Kolumbii unieważnił w środę kontrowersyjną umowę o przyznaniu kredytów węglowych na terenie lasów deszczowych Amazonii, którą sześć lokalnych plemion stwierdziło, że podpisano ją bez ich zgody.

Rdzenne społeczności zamieszkujące odległy rejon Pira Parana oskarżyły amerykańską firmę Ruby Canyon Environmental i kolumbijską firmę Masbosques, która działała jako pośrednik, o nielegalne narzucenie im umowy.

Korporacje — lub, pod pewnymi warunkami, państwa — kupują kredyty węglowe z funduszy na ochronę lasów lub innych projektów w celu zrównoważenia lub „kompensacji” emisji gazów cieplarnianych.

Pieniądze te mają trafić do lokalnych społeczności, które chronią swoje rodzinne regiony przed wylesianiem.

W Pira Parana kredyty – zwane również zielonymi obligacjami – zostały sprzedane za około 3,8 miliona dolarów kolumbijskiej firmie zajmującej się przetwarzaniem danych o nazwie Latin Checkout.

Według EcoRegistry, które monitoruje handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, Latin Checkout sprzedał je następnie amerykańskim liniom lotniczym Delta, które w kraju toczą się przeciwko niemu procesy o rzekome „ekościemę” poprzez twierdzenie, że są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, jednocześnie kupując wątpliwe rekompensaty emisji dwutlenku węgla.

Umowa podpisana w marcu 2021 r. przewidywała, że ​​społeczności tubylcze będą chronić obszar o powierzchni 7100 kilometrów kwadratowych (2741 mil) – co odpowiada powierzchni Portoryko.

Plemiona twierdzą jednak, że umowę podpisali fałszywi przedstawiciele ich społeczności.

Poszli do sądu, twierdząc, że naruszono ich prawa do autonomii terytorialnej i samorządności.

W poniedziałek sąd nakazał prawowitym przedstawicielom plemion, aby w ciągu sześciu miesięcy spotkali się i podjęli decyzję o zatwierdzeniu nowego porozumienia.

Jeśli tego nie zrobią, władze będą musiały „zapewnić”, że projekt dotyczący kredytów węglowych „nie będzie już realizowany na tym terytorium” – orzekli sędziowie.

Koncepcja kredytów węglowych ostatnio mocno ucierpiała, ponieważ badania naukowe wielokrotnie wykazywały, że twierdzenia o redukcji emisji są znacznie przeceniane, a nawet nieistniejące.

Pod koniec 2023 roku agencja AFP przeszła, przepłynęła łodzią motorową i przeleciała nad częścią terytorium Pira Parana, obszaru tak odległego, że można się do niego dostać jedynie prywatnym lotem za milion dolarów lub podróżą łodzią trwającą co najmniej sześć dni z najbliższego miasta Mitu.

Lokalni liderzy stwierdzili, że w ogóle chcieliby usłyszeć o tej umowie.

Jak twierdzą, choć przyniosło to gospodarczą „bonanzę”, doprowadziło również do konfliktów w społecznościach nieprzyzwyczajonych do posługiwania się dużymi sumami pieniędzy, a także do utraty autonomii rdzennej ludności.

Projekt „zanieczyszcza duchowo, fizycznie, niszczy wszystko… na tym terytorium, dla pieniędzy” – powiedział wówczas indiański przywódca Fabio Valencia.

Niektórzy eksperci twierdzą, że w tym rejonie nie występuje realne zagrożenie wylesianiem, a co za tym idzie, nie ma potrzeby „oszczędzania” emisji.

Sprawa rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny była pierwszą tego typu sprawą w Kolumbii.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button