News

Włochy uwięziły siostrę znanego bossa mafii, która obsługiwała zaszyfrowane wiadomości

Włoski sąd skazał w czwartek siostrę sycylijskiego bossa przestępczego Matteo Messina Denaro do 14 lat więzienia za współpracę z mafią, podały włoskie media. Rosalia Messina Denaro została aresztowana w 2023 r. z podejrzeniem, że odegrała kluczową rolę w mafii kierowanej przez jej brata.

69-latka, żona uwięzionego mafioso Filippo Guttadauro, nieumyślnie pomogła policji zlokalizować swojego zbiegłego brata, dzięki nabazgranej notatce, którą ukryła w wydrążonej poręczy krzesła w swoim domu. Funkcjonariusze sfotografowali notatkę, która początkowo wyglądała jak zlepek słów, znaków i liter, i odłożyli ją tam, gdzie ją znaleziono, BBC zgłoszono.

W notatce ujawniono także kluczowe szczegóły dotyczące stanu jego zdrowia.

Matteo Messina Denaro był jednym z najbardziej bezwzględnych szefów Cosa Nostry, autentycznej sycylijskiej organizacji przestępczej przedstawionej w filmach z serii „Ojciec chrzestny”.

Od lat śledczy przeczesywali sycylijską wieś w poszukiwaniu kryjówek bossa mafii i podsłuchiwali członków jego rodziny i przyjaciół.

To właśnie jego decyzja o podjęciu leczenia raka doprowadziła do jego aresztowania w styczniu 2023 r., kiedy odwiedził klinikę zdrowia w Palermo.

On zmarł na oddziale dla więźniów szpitala w L'Aquili kilka miesięcy później.

WŁOCHY-MAFIA-DENARO
Krewni czekają na trumnę bossa mafii Matteo Messiny Denaro przed cmentarzem w Castelvetrano na Sycylii przed pochówkiem 27 września 2023 r.

ALESSANDRO FUCARINI/ANSA/AFP przez Getty Images


Rosalia, powiernica i „alter ego” Denaro, była jedynym członkiem rodziny, który dowiedział się o diagnozie raka u jej brata przed jego śmiercią.

Śledczy uważają, że Rosalia odegrała ważną rolę operacyjną w bezlitosnej Cosa Nostrze, szczególnie w ostatnich latach rządów jej brata.

Podejrzewano ją o zarządzanie finansami klanu i tzw. siecią pizzini — zakodowane wiadomości nabazgrane na kawałkach papieru, aby zabezpieczyć komunikację między gangsterem a członkami jego gangu.

Rosalia jest matką Lorenzy Guttadauro, prawniczki, która broniła swojego wujka, szefa mafii, po jego aresztowaniu.

„Mafijna szlachta”

Matteo Messina Denaro został skazany za udział w zabójstwie sędziów zajmujących się walką z mafią Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 r. oraz w zamachach bombowych w Rzymie, Florencji i Mediolanie w 1993 r.

Jeden z sześciu wyroków dożywocia, jakie mu wymierzono, dotyczył porwania i późniejszego zamordowania 12-letniego syna świadka w sprawie Falcone.

Zniknął latem 1993 r. i spędził następne 30 lat na wolności, podczas gdy włoskie państwo rozprawiało się z sycylijską mafią. Kiedy w końcu został schwytany, naoczni świadkowie powiedzieli, że gdy przechodnie zorientowali się, że siły bezpieczeństwa zatrzymały znaną postać przestępczą, ludzie wiwatowali i bili brawo policji.

włochy-mafia-messyna-denaro-1246274381.jpg
Lider włoskiej mafii Matteo Messina Denaro (po prawej), jeden z najbardziej poszukiwanych bossów mafijnych, po aresztowaniu przez włoskie siły bezpieczeństwa w Palermo we Włoszech, 16 stycznia 2023 r.

Biuro prasowe włoskiej żandarmerii (karabinierów)/Materiały prasowe/Anadolu Agency/Getty


Uważano go za „mafijną arystokrację” — był ostatnim z trzech głównych bossów mafii, pozostali to niesławni Salvatore „Toto” Riina I Bernardo ProvenzanoOboje przez dziesięciolecia unikali schwytania i nadal prowadzili ukryte życie na Sycylii.

Riina, tzw. „szef szefów”, ukrywał się przez 23 lata, zanim został aresztowany w 1993 r. Provenzano spędził 38 lat jako zbieg i został ostatecznie schwytany w 2006 r.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button