News

Wódz powiązany z 1500 morderstwami i zaginięciami wyszedł z więzienia

Kolumbijski watażka Salvatore Mancuso został w środę zwolniony z więzienia w tym południowoamerykańskim kraju po tym, jak wielokrotnie prosił sądy o uwolnienie i obiecał współpracę rządu w zacieśnianiu więzi z nielegalnymi grupami zbrojnymi.

Mancuso, przywódca grupy paramilitarnej założonej przez hodowców bydła, był repatriowany ze Stanów Zjednoczonych w lutym po odbyciu 12-letniego wyroku za handel narkotykami i spędzeniu trzech lat w ośrodku detencyjnym dla imigrantów, podczas gdy urzędnicy podejmowali decyzję o jego odesłaniu do Kolumbii lub Włoch, których również jest obywatelem.

Po powrocie do Kolumbii Mancuso stanął przed różnymi sądami, które ostatecznie powiadomiły służby więzienne, że nie mają już żadnych oczekujących na wykonanie nakazów zatrzymania go. Sądy kraju uznały go odpowiedzialnym za ponad 1500 aktów morderstwa i zaginięć w jednym z najbardziej brutalnych okresów trwającego od dziesięcioleci konfliktu zbrojnego w Kolumbii.

Kolumbia Mancuso
Na tym zdjęciu opublikowanym przez kolumbijską agencję imigracyjną urzędnicy ds. migracji spotykają byłego przywódcę kolumbijskich sił paramilitarnych, Salvatora Mancuso (drugi od lewej), przy bramce samolotu na międzynarodowym lotnisku El Dorado w Bogocie w Kolumbii, 27 lutego 2024 r., po przylocie ze Stanów Zjednoczonych, skąd został deportowany po odsiedzeniu wyroku za handel narkotykami.

/ AP


Organizacje praw człowieka i urzędnicy państwowi w Kolumbii mają nadzieję, że Mancuso będzie współpracować z wymiarem sprawiedliwości i dostarczy informacji o setkach przestępstw, które miały miejsce, gdy grupy paramilitarne walczyły z lewicowymi rebeliantami na terenach wiejskich Kolumbii w latach 90. i na początku XXI wieku. Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii Mancuso, znane pod hiszpańskim skrótem AUC, walczyły z lewicowymi rebeliantami.

Podczas licznych przesłuchań przed kolumbijskimi sędziami, w tym kilku przeprowadzonych za pośrednictwem telekonferencji, gdy przebywał w areszcie amerykańskim, były watażka opowiadał o swoich kontaktach z politykami i potencjalnym udziale wysoko postawionych polityków w zbrodniach wojennych.

Mancuso urodził się w bogatej rodzinie w północno-zachodniej Kolumbii i był zamożnym hodowcą bydła. Zaczął współpracować z armią kraju na początku lat 90., po tym jak jego rodzina została zastraszona przez grupy rebeliantów, którzy żądali wymuszeń. Następnie przeszedł od dostarczania informacji wywiadowczych wojsku do kierowania operacjami przeciwko lewicowym rebeliantom.

Mancuso, który w 2008 roku wystąpił w programie CBS 60 Minutes, raport na temat płacenia paramilitarnym przez Chiquita Brands International prawie 2 miliony dolarów, pomogło wynegocjować umowę z kolumbijskim rządem w 2003 r., która przyznała ponad 30 000 paramilitarnym skrócone wyroki więzienia w zamian za oddanie broni i demobilizację. W ramach umowy paramilitarni musieli szczerze przyznać się do wszystkich przestępstw, w przeciwnym razie groziły im znacznie surowsze kary.

Pomimo swojej roli w porozumieniu, Mancuso został ekstradowany do USA w 2008 r., wraz z innymi przywódcami paramilitarnymi poszukiwanymi w sprawach handlu narkotykami. Został skazany w 2015 r. za ułatwienie transportu ponad 130 ton kokainy na terytorium USA. Prokuratorzy oskarżyli go o zwrócenie się ku handlowi narkotykami w celu sfinansowania swojej grupy zbrojnej.

NAS federalni prokuratorzy powiedzieli Mancuso — występujący również pod pseudonimami El Mono i Santander Lozada — przyznał, że jego organizacja transportowała kokainę do wybrzeży Kolumbii, „gdzie ładowano ją na szybkie łodzie i inne statki w celu ostatecznego transportu do Stanów Zjednoczonych i Europy”.

Kolumbijskie służby więzienne poinformowały w środę, że powiadomiły Narodową Jednostkę Ochrony, odpowiedzialną za ochronę osób szczególnie narażonych na zagrożenie lub atak, o zwolnieniu Mancuso, aby mogła ona wdrożyć procedury gwarantujące jego bezpieczeństwo.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button