News

Wojna rosyjsko-ukraińska: Lista kluczowych wydarzeń, dzień 867

Oto najważniejsze wydarzenia w 867. dniu trwania wojny.

Oto sytuacja na czwartek, 11 lipca 2024 r.:

Walczący

 • Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 20 dronów i pięć rakiet, zabijając dwie osoby w rejonie Odessy nad Morzem Czarnym, niszcząc infrastrukturę portową i uderzając w obiekt energetyczny na północnym zachodzie, poinformowali ukraińscy urzędnicy.
 • Kolejny rosyjski atak rakietowy na południowy obwód mikołajowski na Ukrainie spowodował śmierć jednej osoby i zranienie ośmiu innych, poinformował gubernator obwodu.
 • Wojsko ukraińskie zaprzeczyło rosyjskim doniesieniom, jakoby wojska rosyjskie zdobyły wieś Jasnobrodiwka we wschodnim obwodzie donieckim.
 • Główny prokurator Ukrainy oskarżył siły rosyjskie o zabicie dwóch ukraińskich żołnierzy, którzy zostali schwytani w czerwcu w częściowo okupowanym południowo-wschodnim obwodzie zaporoskim.
 • W Rosji gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował, że w wyniku ukraińskiego ataku na obszar położony na granicy z Ukrainą zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.
 • Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji (FSB) poinformowała również, że udaremniła plan „ataku terrorystycznego” na jedyny w kraju lotniskowiec i zatrzymała agenta ukraińskich służb specjalnych.

Polityka i dyplomacja

 • 32 członków NATO formalnie ogłosiło, że Ukraina znajduje się na „nieodwracalnej” drodze do członkostwa w zachodnim sojuszu wojskowym, oferując gołe, ale bardziej wiążące zapewnienie ochrony po zakończeniu wojny z Rosją. „Przyszłość Ukrainy jest w NATO” – powiedzieli członkowie sojuszu w komunikacie po szczycie w Waszyngtonie. „Będziemy nadal wspierać ją na jej nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO”.
 • Sojusznicy z NATO w swoim komunikacie nazwali Chiny „decydującym pomocnikiem” rosyjskich działań wojennych na Ukrainie i stwierdzili, że Pekin nadal stwarza systematyczne wyzwania dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.
 • Stany Zjednoczone poinformowały, że rozpoczną rozmieszczanie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu w Niemczech w 2026 r., w ramach kroku mającego na celu przeciwdziałanie temu, co sojusznicy nazywają rosnącym zagrożeniem, jakie Rosja stwarza dla Europy. „Nie możemy wykluczyć możliwości ataku na suwerenność i integralność terytorialną sojuszników” – stwierdziły oba kraje w komunikacie.

Pomoc wojskowa

 • NATO zobowiązało się udzielić Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości co najmniej 40 miliardów euro (43,28 miliarda dolarów) w ciągu najbliższego roku, ale nie zrealizowało wieloletniego zobowiązania, o które zabiegał sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.
 • Sekretarz stanu USA Antony Blinken, przemawiając na marginesie szczytu NATO, poinformował, że pierwsza partia myśliwców F-16 wyprodukowanych w USA zostanie przekazana Ukrainie z Danii i Holandii i będzie latać nad ukraińskim niebem tego lata.
 • Holandia ogłosiła również dodatkową amunicję do myśliwców F-16 o łącznej wartości 300 milionów euro (324,6 mln USD) dla Ukrainy. Nowa holenderska obietnica jest uzupełnieniem amunicji F-16 o wartości 150 milionów euro (162,4 mln USD), którą już obiecała dostarczyć
 • Oczekuje się również, że NATO ogłosi utworzenie scentralizowanego dowództwa, które przejmie większą rolę od USA w zakresie koordynacji szkoleń i dostaw broni dla Ukrainy.
 • W oddzielnym komunikacie Stoltenberg, szef NATO, poinformował, że nowa amerykańska baza obrony powietrznej w północnej Polsce, zaprojektowana w celu wykrywania i przechwytywania ataków rakiet balistycznych w ramach szerszej tarczy przeciwrakietowej NATO, jest już gotowa do podjęcia misji.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button