News

Zełenski „pewien”, że Ukraina pewnego dnia wejdzie do NATO

Zełenski powiedział, że każdy krok rzeczywiście przybliża nas do członkostwa.

Waszyngton:

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że jest przekonany, iż Ukraina ostatecznie przystąpi do NATO, po tym jak sojusz stwierdził, że kraj ten, zaatakowany przez Rosję, ma „nieodwracalną” drogę do członkostwa.

„Mamy mocne sformułowanie dotyczące nieodwracalności ruchu Ukrainy w kierunku NATO. Każdy krok naprawdę przybliża nas do członkostwa” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej na szczycie NATO u boku szefa sojuszu Jensa Stoltenberga.

„Robimy i będziemy robić wszystko, aby zapewnić, że nadejdzie dzień, w którym Ukraina zostanie zaproszona i stanie się członkiem NATO. Jestem przekonany, że osiągniemy ten cel” – powiedział.

Reakcja Zełenskiego była znacznie cieplejsza niż rok temu na szczycie NATO na Litwie, gdzie był wyraźnie rozczarowany brakiem bardziej konkretnej obietnicy członkostwa.

NATO, utworzone w czasie zimnej wojny, jest paktem obronnym, w którym atak na jednego sojusznika jest atakiem na wszystkich.

Stany Zjednoczone i Niemcy wyraziły obawy dotyczące szybkiego włączenia Ukrainy do NATO, uważając, że w praktyce oznaczałoby to wojnę z posiadającą broń jądrową Rosją.

Deklaracja wydana w środę podczas 75. rocznicy szczytu NATO w Waszyngtonie głosiła, że ​​przywódcy popierają Ukrainę na „jej nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO”.

Prezydent Rosji Władimir Putin powołał się na aspiracje Ukrainy do członkostwa w NATO jako powód ataku na byłą republikę radziecką, odrzucając ideę, że kraj ten ma odrębną tożsamość historyczną.

(Ta historia nie była edytowana przez zespół NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie kanału informacyjnego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button